02 listopada 2012

Alergia na kosmetyki czyli co najczęściej uczula.


Makeup Artist: 7 Niebo
Kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu prócz korzystnego wpływu na naszą cerę mogą powodować alergie. Według badań jakie przeprowadzono w latach 1999 -2001 najczęściej uczulają substancje zapachowe, barwniki, konserwanty oraz ekstrakty roślinne.

Substancje zapachowe.
Pachnące proszki do prania, płyny do płukania, pachnące papiery toaletowe, pachnące kremy do twarzy, perfumy, odświeżające oddech pasty do zębów - to lista produktów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Czy wiesz, że do związków silnie uczulających należą:


- absolut mchu dębowego
- absolut lawendowy
- olejek ylangowy
- olejek różany
- syntetyczny aromat jaśminowy
- olejek kananga
- aldehyl cynamonowy
- geraniol
- izoeugenol
- eugenol
Ponadto:
- Amerykański koktajl zapachowy
- balsam peruwiański

Składniki zapachowe mogą również wywoływać odczyny fototoksyczne (primina, olejek bergamotowy, olejki cytrusowe) oraz odczyny fotoalergiczne (piżmo ambretowe - zakazane! Oraz 6-Metylokumaryna)

Barwniki.
Kolejnymi związkami, które mogą silnie uczulać są barwniki:
- PPD (sztuczna henna) - czarny barwnik stosowany w ciemnych farbach do włosów i wykorzystywany do wzmocnienia koloru naturalnej henny!!! Uwaga! Gdy chcesz wykonać sobie tymczasowy tatuaż z henny, dowiedz się i sprawdź czy tatuaż na pewno jest robiony naturalną henną czy henną podbarwioną PPD. Naturalna henna ma kolor zielonkawo-brązowy nigdy czarny!
Uczulenie na PPD ma przebieg bardzo drastyczny. Dochodzi do nasilonego obrzęku, pojawia się rumień i mogą wystąpić zmiany wypryskowe.
- PTD


Konserwanty.
Używa się ich po to, aby dany kosmetyk nie utracił swoich właściwości, a przede wszystkim po to, by nie rozwinęły się w nim drobnoustroje. Do najczęściej uczulających konserwantów należą:
- formaldehyl i jego wyzwalacze
- katon CG
- euxyl K 400
- mertiolat (thiomersal, thimerosal)
- triclosan
- estery kwasu p-hydroksybenzoesowego.

Ekstrakty roślinne.
Do najczęściej alergizujących roślin należą:
- rumianek
- arnika
- nagietek

Warto jeszcze wspomnieć o tzw. zaróbkach czyli podłożach i rozpuszczalnikach, ponieważ u niektórych osób mogą one wywołać również podrażnienie i reakcje alergiczne skóry, a należą do nich:
- alkohol izopropylenowy
- kalafonia
- euceryna
- lanolina
- mirystynian izopropylu
- glikol propylenowy
- wosk pszczeli


Wyprysk kontaktowy alergiczny.
Najczęściej dotyka kobiet z powodów oczywistych - używamy więcej kosmetyków niż mężczyźni ;) oraz osób pracujących w branży kosmetycznej (kosmetyczki, wizażystki).
Jak się objawia?
Występuje uczucie swędzenia, na skórze pojawia się zaczerwienienie, łuszczące grudki wysiękowe i pęcherze.