02 stycznia 2012

Praca wizażysty od kuchni: Wizażystka to nie kosmetyczka


Makijaż: 7 Niebo
Foto: 7 Niebo
Podobne z pozoru nie znaczy to samo!
W naszym społeczeństwie nie wiedzieć dlaczego zawód kosmetyczki wciąż myli się z zawodem wizażystki i odwrotnie. A to zupełnie dwie różne profesje. Dziś zatem słów kilka o obu zawodach.


Kosmetyczka to specjalista od upiększania ciała.
Te wyjątkowe specjalistki posiadają wiedzę na temat anatomii i fizjologii człowieka, chemii kosmetycznej, dermatologii, fizykoterapii, wskazań i przeciwskazań do wykonywania zabiegów na twarz i ciało. Uczą się tego wszystkiego, aby móc wykonywać wszelkie zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i niektóre lecznicze. To najlepsze doradczynie z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała. Posiadają dodatkową wiedzę na temat pielęgnacji włosów i paznokci i to one sprawiają, że za pomocą odpowiednich zabiegów korzystnie wpływają na naszą skórę oraz zapobiegają powstawaniu niekorzystnych zmian. Bardzo często pomagają wyleczyć zmiany chorobowe i opóźniają procesy starzenia się skóry.


W programie nauczania nie ma szeroko pojętego wizażu. Makijaż to tylko dodatkowy temat, który ma na celu "poszerzyć" wiedzę przyszłej kosmetyczki. Słuchaczki najczęściej uczestniczą w pokazach makijażu, na których omawia się "powierzchownie" zagadnienia ogólne i czasem słuchaczki mają możliwość przećwiczenia najprostszych, podstawowych kroków makijażowych. Zależy to jednak od szkoły. Większość szkół kosmetycznych nie ma w programie pracowni makijażu! Dlaczego? Bo makijaż nie jest "odnogą" kosmetyki ani zabiegiem kosmetycznym - to zupełnie inny zawód i profesja. Tak, więc kosmetyczka, która chce dodatkowo świadczyć usługi z zakresu makijażu powinna się doszkolić, ale już we własnym zakresie. Szkoła / kurs kosmetyczny nie przygotowuje jej do bycia specjalistką w dziedzinie makijażu.


Wizażyści - projektanci twarzy.

Najwybitniejsi wizażyści wywodzą się z Francji - tam artystów makijażu początkowo nazywano "visagiste" - nazwa wywodziła się od słowa visage, które oznacza twarz. Obecnie wraz z duchem czasu zaczęto ich nazywać Make-up Artist (artystami makijażu). Z kolei w języku angielskim operujemy dwoma nazwami: „make up artist” – makijażysta oraz  „face designer” czyli wizażysta, a w dokładnym tłumaczeniu projektant twarzy. 

Wizażystyka to odrębna nauka. Wizażyści studiują kształty twarzy, każdy kształt oka i ust, aby za pomocą odpowiedniego makijażu zatuszować mankamenty, a podkreślić atuty urody. Makeup Artyści są uczeni przeróżnych technik makijażowych (makijaż dzienny, biznesowy, wieczorowy, ślubny, fantazyjny, fotograficzny, artystyczny, z elementami charakteryzacji etc) oraz zaawansowanych, bardzo trudnych trików makijażowych. To najlepsi doradcy z zakresu doboru kosmetyków kolorowych. Dodatkowa wiedza na temat analizy kolorystycznej, opanowana teoria kolorów (podstawy malarstwa) pozwala przeszkolonemu wizażyście podchodzić do każdej klientki indywidualnie. To wizażysta dobierze najlepszy makijaż do twojego typu urody (kształt twarzy, oczu i ust) oraz dobierze najwłaściwsze kolory do twojego typu kolorystycznego (Pani Wiosna, Pani Lato, Pani Jesień, Pani Zima). Wizażysta specjalizuje się w najbardziej zaawansowanych technikach makijażowych, projektuje makijaże i jest w pewnym stopniu malarzem, który za pomocą pędzla potrafi wydobyć piękno z każdej kobiety i to nie na płótnie, ale na trójwymiarowej twarzy. Wizażysta to projektant i artysta. Pracuje na kosmetykach profesjonalnych, stworzonych specjalnie dla wizażystów i charakteryzatorów (np. Kryolan, Make-up Studio). Produkty nie są ogólnodostępne. Charakteryzuje je wysoka jakość i trwałość. Wykorzystuje się je podczas sesji zdjęciowych, na planach filmowych i w teatrze. 


Wizażysta to nie makijażysta!

Tak , tak nawet tutaj są różnice ;)
Wizażysta projektuje makijaże dla osób indywidualnych i firm, projektuje gamę kolorystyczną dla poszczególnych osób czyli dobiera kolory w modzie i makijażu za sprawą analizy kolorystycznej, uczy i edukuje swoich klientów oraz wykonuje makijaże.
Makijażysta - nie projektuje makijaży, nie wykonuje analizy kolorystycznej, tylko wykonuje makijaże ;) 

PODSUMOWANIE:

Wizażysta to projektant twarzy:
1) Opracowuje techniki makijażowe, wyznacza trendy. 
2) Projektuje i wykonuje makijaże
3) Projektuje gamę kolorystyczną dla danego typu kolorystycznego
- dobiera kolory w modzie i makijażu
- dobiera kolor włosów  (na koloryzację wysyła do fryzjera, bo nie wykonuje zabiegów fryzjerskich)
- dobiera kolor oprawek okularów i innych dodatków  itp.
4) Projektuje twarz (kreuje) w celu wydobycia piękna:
- wykonuje analizę proporcji twarzy w celu dobrania odpowiedniego makijażu do kształtu twarzy, oczu i ust
- dobiera fryzury do kształtu twarzy (na cięcie wysyła do fryzjera, bo nie wykonuje zabiegów fryzjerskich)
- dobiera kształt oprawek do kształtu twarzy
5) Zajmuje się makijażem artystycznym i Face Painting, dodatkowo może specjalizować się w Body Painting i Belly Painting itp.

A gdy widzi stany problematyczne skóry u klientki odsyła do kosmetyczki ;) 

 
Ważne.
Wizażysta nie ma uprawnień do wykonywania jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, a więc tym samym kosmetyczką być nie może. Błędem zatem jest uznawać czy porównywać wizażystów do kosmetyczek, a co gorsza kwalifikować ten zawód pod działalności kosmetyczną - jak widzicie zawód daleko odbiega od kosmetyki. Owszem zawody pięknie się uzupełniają, ale to zupełnie dwie odrębne nauki. Praca wizażysty od kuchni - inne artykuły:

1. Dlaczego przestajemy dojeżdżać? >>

2. 100zł za makijaż ślubny to dużo? >>Tagi: kosmetyczka to nie wizażystka, wizażystka to nie kosmetyczka, kosmetyka a wizaż, wizażystyka, kosmetyczka czy wizażystka, makijaż ślubny u wizażystki, definicja wizażystka, wizażystka Rybnik, wizaż Rybnik