16 października 2015

Praca wizażysty od kuchni: 100zł za makijaż ślubny czy to dużo?Nim zajmiemy się kwestią ceny warto przyjrzeć się niektórym ogłoszeniom wystawianym na internecie, przykład:

"Profesjonalny makijaż ślubny - Promocja! 50zł z dojazdem"
"Profesjonalny makijaż okolicznościowy 30zł"

Czy, aby na pewno w tej cenie możemy liczyć na profesjonalny makijaż?

Czym właściwie jest profesjonalny makijaż?

Profesjonalny makijaż to : 
 1. Makijaż wykonywany przez profesjonalistę
 2. Za pomocą profesjonalnych kosmetyków (80% kufra to kosmetyki profesjonalne)
 3. Perfekcyjnie wykonany 


PROFESJONALISTA - makijażysta (specjalista od makijażu) lub wizażysta (specjalista od projektowania twarzy = face designer) - to osoby, które edukowały się w danym kierunku, ukończyły liczne kursy i szkolenia w celu nabycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności. To osoby, które nieustannie się szkolą i zajmują się makijażem / wizażem zawodowo (to ich źródło utrzymania). Posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe jakie? Pisałam w artykule Wizażystka to nie kosmetyczka >> Warto przeczytać!

PROFESJONALNE KOSMETYKI - to kosmetyki stosowane m.in w filmie, teatrze i TV. Charakteryzują się wyjątkową trwałością i niezawodnością: są odporne na ścieranie, łzy i pot. Makijaż wykonany takimi produktami potrafi utrzymać się na twarzy od 16 do 36 godzin! Produkty nie są ogólnodostępne, a ich producenci współpracują z wybitnymi dermatologami, aby składy zawarte w kosmetykach były bezpieczne nawet dla osób z cerą wrażliwą czy alergiczną.

PERFEKCYJNIE (profesjonalnie) WYKONANY - starannie, dokładnie, zgodnie z zasadami, do typu urody klientki (dostosowany do indywidualnego kształtu twarzy, oka, ust itp) i jej typu kolorystycznego (odpowiednio dobrane kolory cieni, pomadek itp). Czas jaki potrzebujemy na wykonanie takiego makijażu to 1 godzina (czas ten może się wydłużyć, gdy klientka ma dość problematyczną cerę i trzeba zakamuflować przebarwienia, bielactwo czy inne niedoskonałości).


Wielu wizażystów na początku kariery było samoukami (sama takim samoukiem na początku byłam), ale prędzej czy później większość osób stwierdza, że bycie PROFESJONALISTĄ zobowiązuje do zdobywania kwalifikacji zawodowych i "nadrabia" braki w wykształceniu - samodoskonalą się,  kończą szkoły lub kursy, a  jeszcze inne zdolne "samouki" nadrabiają wiedzę poprzez uczenie innych (często "wychwytywani" są przez właścicieli Szkół Wizażu i pracują dla nich jako wykładowcy). Profesjonalista ma świadomość bycia odpowiedzialnym za wizerunek drugiej osoby i dlatego nie zajmuje się po "amatorskiemu" swoim fachem, bo nie chce zaszkodzić !!! Tak, tak!!! Dobrze czytasz NIE CHCE ZASZKODZIĆ, ponieważ ma świadomość, że nieodpowiedni makijaż może oszpecić.


Skoro już sobie wyjaśniliśmy pojęcie profesjonalnego makijażu - teraz możemy zająć się ceną ;)


Co składa się na cenę makijażu?

- umiejętności  //nie każda osoba z "papierami" potrafi dobrze malować - tutaj prócz "papierków" liczy się również talent, poczucie estetyki itp ;)//
- w następnej kolejności kto wykonuje makijaż - profesjonalista (wizażysta czy makijażysta) czy amator**
UWAGA! Samouk to nie amator. Wielu samouków jest profesjonalistami!
- kwalifikacje zawodowe (poziom, specjalizacje)
- doświadczenie zawodowe (lata praktyki)

**amator - ilekroć mowa w artykule o amatorze mam na myśli osoby, które nie widzą potrzeby samodoskonalenia. 
Nie mam na myśli tzw. "samouków", bo one bardzo wiele same się uczą ;)
Mam na myśli osoby, które nie mają pojęcia o profesjonalnym makijażu, nie potrafią malować - nie samodoskonalą się i/lub nie korzystają z pomocy innych (kursy, szkoły wizażu) w celu zdobycia wiedzy i umiejętności by nauczyć się dobrze malować.


Ponadto koszty związane z:
- wyposażeniem kufra i stanowiska pracy
- edukacją (kursy i szkolenia dla wizażystów)
- przystępowaniem do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich
- paliwem (gdy makijaż z dojazdem)
- opłacaniem składek ZUS
- płaceniem podatków
- usługami księgowymi
- wynajmowaniem lokali itp.


Zatem ile powinien kosztować makijaż ślubny???

Przykład:

Podstawowe koszta stałe - co miesiąc:

ZUS: 1092,28zł
Paliwo: 400zł
Kosmetyki: 200zł **

**  Średnio co 3 miesiące uzupełnia się kufer (podkłady, pudry, utrwalacze, tusze – to kończy się najszybciej). Koszt ok. 600zł. W rozliczeniu na miesiąc daje to kwotę 200zł.
 Co 2 lata trzeba wymieniać palety cieni!!! Ponieważ po otwarciu są ważne tylko przez 2 lata !!! 

RAZEM "KOSZTA": 1692,28zł 

Załóżmy, że mamy w miesiącu średnio 20 makijaży (sezon ślubny)

Makijaż ślubny 80zł Makijaż ślubny 100zł Makijaż ślubny 120zł Makijaż ślubny 150zł
Przychód: 1600zł
(20x80zł=1600zł)
Koszta: 1692,28zł
Przychód - koszta =
-92,28zł
Przychód: 2000zł
(20x100zł=2000zł)
Koszta: 1692,28zł
Przychód - koszta =
307,72zł
Przychód: 2400zł
(20x120zł=2400zł)
Koszta: 1692,28zł
Przychód - koszta =
707,72zł
Przychód: 3000zł
(20x150zł=3000zł)
Koszta: 1692,28zł
Przychód - koszta =
1307,72zł


A jeszcze są inne wydatki: utrzymanie strony www (domena + hosting), podatek do zapłaty, opłaty za szkolenia czy opłaty za wynajem lokalu jak wizażysta ma swoje studio ;)


Jak widać 100zł to bardzo symboliczna kwota - to minimalna cena, by nie popaść w długi i móc rozpocząć budowę swojego biznesu.


Wielu wizażystów nie dojeżdża na makijaż, gdy jest do pomalowania tylko jedna osoba.
Inni nie mają "stałej" ceny za wykonanie makijażu. Dlaczego?

Czas dojazdu, rozpakowywanie, pakowanie i droga powrotna to czas, w którym wizażysta mógłby  pomalować u siebie na miejscu dodatkowo 1 lub 2 osoby, a co za tym idzie mógłby dodatkowo zarobić od 100 do 200zł, a więc wcale nie mała strata ;) Podniesienie ceny  (im więcej kilometrów do pokonania tym wyższa cena za makijaż)  i / lub odpowiednia ilość dodatkowych osób do pomalowania rekompensuje wizażystom poniesione straty związane z dojazdem do klientki.


A jak przedstawiają się ceny za makijaż ślubny w poszczególnych województwach ???
Sami zobaczcie - brano pod uwagę ceny jakie widnieją na stronach www u profesjonalistów,
którzy zajmują się tylko i wyłącznie wizażem:
 
Województwo Średnia cena
Dolnośląskie 100-180zł
Lubelskie 110-150zł
Lubuskie 100-150zł
Kujawsko-Pomorskie 110-150zł
Łódzkie 130-160zł
Małopolskie 150-300zł
Mazowieckie 150-500zł
Opolskie 120-150zł
Podkarpackie 100-130zł
Podlaskie 120-160zł
Pomorskie 130-160zł
Śląskie 120-200zł
Świętokrzyskie 100-150zł
Warmińsko-mazurskie 100-120zł
Wielkopolskie 130-150zł
Zachodniopomorskie 110-130zł


Smutna rzeczywistość.
Robert T.Kiyosaki w swojej książce: "Zanim rzucisz pracę", pisze:

"Dla każdego produktu istnieją trzy przedziały cenowe: produkt najtańszy, produkt najdroższy i produkt ze średniej półki. Najgorszym przedziałem jest ten ostatni. Nikt nie zna waszej firmy. Problem z produktem najtańszym polega na tym, że ktoś wciąż próbuje was pobić. Ktoś w końcu znajdzie sposób, aby sprzedawać produkt po niższej cenie niż wy. Aby wygrać w walce o najniższą cenę, będziecie zarabiać coraz mniej pieniędzy. Poza tym musicie mieć do czynienia z chciwymi klientami".

- Wiele makijażystek czy wizażystek po 2 latach niskiego ZUS zamyka firmy, bo nie starcza im pieniędzy na opłaty ("wskakują" na duży ZUS). Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ albo źle wyceniły swoje usługi albo walczyły o najniższą cenę, by zdobyć klientki. Gdy przychodzi płacić pełny ZUS nagle uświadamiają sobie, że zarabiają zbyt mało, a podniesienie cen w krótkim czasie z 50zł na 100zł spowodowało, że utraciły klientki bezpowrotnie.


Na zakończenie ...
Amator maluje dla zabawy. Dla profesjonalisty to zadanie / misja.
Amator maluje w wolnym czasie, profesjonalista cały czas.
Amator nie kocha wystarczająco mocno swojej pracy i traktuje ją jak hobby.
Profesjonalista kocha wystarczająco mocno swoją pracę  i traktuje ją jak powołanie.

I właśnie dlatego profesjonalista robi wszystko, by nie utracić swojej pracy, bo ona jest całym jego życiem.
Jednym z  kroków, by jej nie stracić jest odpowiednia wyCENA usługi, dzięki której może ISTNIEĆ.
Ta odpowiednia CENA sprawia, że z radością może wykonywać swój zawód mimo tych wszystkich kosztów, które nie są łatwe do udźwignięcia w szczególności, gdy sezon ślubny dobiega końca.


Praca wizażysty od kuchni - inne artykuły:

1. Dlaczego przestajemy dojeżdżać? >>

2. Wizażystka to nie kosmetyczka >>

10 komentarzy:

 1. Super opisane :) mam nadzieje ze niektorym rozjasni sie troszke w glowach :) Mnie ciagle zadziwiaja pytania dlaczego dojazd jest taki drogi.. Zdarzaja sie tez zapytania czy probny moze byc w cenie slubnego. Mam to szczescie, ze utrzymuje sie wylacznie z makijazu, ale wiem ile wysilku i cierpliwosci to wymaga :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie masz ceny ? Znam ten problem...

   Usuń
 2. Praca makijażysty to mega ciężka, ciągła walka o klienta. Ja musiałam znacznie zejść z ceny, bo 80 zł to na moje miasto niestety było za dużo, obecnie makijaż wieczorowy wykonuję w cenie 60 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety też musiałam zejść z 80 zł na 65zł za makijaż wieczorowy, a i tak jest za drogo i nie mam ludzi.. Pakiet ślubny (próbny + ślubny) za 150zł? Chyba ja żartuję, powinnam brać max 60 zł!!! Co Ci ludzie gadają, jak zakomunikuję im cenę, to chore! Oni by chcieli PROFESJONALNY makijaż za 25zł! Czy to jest normalne?! Wszystko przez kosmetyczki, które nic nie wiedzą o wizażu i robią ,,makijaże" w salonach za 25 zł kosmetykami z chinola! Aż dziw, że sanepid się do nich nie dobrał ;/ ;/ ;/

   Usuń
 3. Wreszcie ktoś podjął się tego trudnego tematu ! Brawo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Żeby artykuł miał sens musiałyby go czytac tylko i wyłącznie klientki..które nie są świadome kosztów jakimi My jesteśmy obarczone. W dzisiejszych czasach, niestety większość klientek ceni sobie konkurencyjność, a co za tym idzie tanią usługę. I za przeproszeniem mają w nosie ile nas co kosztuje...Ona wie ile chce zaplacić, i jak nie ty jej zrobisz za tyle, to ta druga zrobi...Podobnie jak z paznokciami. Byle nastolatka kupuje zestaw startowy i po 20 zł robi manicure hybrydowy, najpierw mamie, potem cioci, koleżankom...A każda z nich namówią kolejną znajoma...i renomowany salon o racjonalnych ( z pkt widzenia osób pracujących w nim) cenach traci klientki..Niestety tylko nieliczne grono klientek docenia fakt PROFESJONALIZMU.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety przykre, ale tak jest. Natomiast nie mogę zgodzić się z tym, że profesjonalnego makijażu nie wykona osoba, która jest samoukiem. Znam wiele dziewczyn, które nie ukończyły żadnych kursów, a malują lepiej niż niejedna osoba po artystycznej szkole. Myślę, że to już kwestia samozaparcia, poczucia estetyki i pokory. Natomiast z resztą muszę się w 100% zgodzić, szkoda tylko, że klientki nie podzielają naszego zdania :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się dlatego wyszczególniłam kilka rzeczy, które wpływają na cenę makijażu: umiejętności, kto wykonuje, staż pracy etc. Pisząc o AMATORACH nie miałam na myśli SAMOUKÓW. Dziękuję za cenny komentarz, dodałam parafkę, bo być może inni też mogliby zrozumieć, że ilekroć mowa o samoukach - mam na myśli amatorów ;) A wiemy, że wielu słynnych, profesjonalnych i utalentowanych wizażystów właśnie jest samoukami ;)Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Nie jedna profesjonalna kosmetyczka ktora pracuje w zawodzie i w swoim salonie kilka lat, czasami nie potrafi wykonanac starannego ladnego manicure. sama sie o tym przekonalam. bedac tylko dwa razy u kosmetyczki w mojej wiosce ktora ma salon juz od kilku lat , bardzo mnie zawiodla . kolezanki widzac manicre pytaly co to ma byc ? kiedy poszlam do dziewczyny ktora robi paznokcie w domu od roku. bylam bardzo zadowolona nie jedna kosmetyczka potrafi tak zrobic paznokcie

  OdpowiedzUsuń